Trabant Türkiye Kimdir?

Trabant kelime kökeni olarak farklı dillerde ''Arkadaş'' ve ''Yoldaş'' anlamına gelen bir araba markasıdır. Kaportasının yapımında boya ve pamuk atıklarının karıştırılıp preslendiği duroplast denen bir malzeme kullanılmıştır. Trabant markası dünyanın geri dönüşüm malzemesi kullanılarak üretilen ilk aracıdır.

Amacımız araçlarımızı farklı tekniklerle (Parmak, El, Kalıp, Fırça, Sünger, Baskı vb.) boyatıp, arkadaşlık ve geri dönüşüm gibi değerler hakkında katılımcıları eğlenceli bir etkinlik ile bilinçlendirmek. 

Şaşırtıcı bir şekilde, çarpışma testlerinde, Trabant aslında bazı modern küçük hatchback'lerden üstün olduğunu kanıtladı. Trabant'a yakıt ikmali yapmak için altı galonluk gaz tankını doldurmak için kaputun kaldırılması ve ardından iki zamanlı yağ eklenmesi ve karıştırılması için ileri geri sallanması gerekiyordu. Ancak bu, dört yetişkine ve bagaja sahip olması da dahil olmak üzere otomobilin ana satış noktalarından zevk almasını engellemedi, kompakt, hızlı, hafif ve dayanıklıydı. Doğu Alman tasarımcıları ve mühendisleri, orijinal Trabant'ın yerini alması amaçlanan yıllar boyunca bir dizi daha karmaşık prototip üretti, ancak yeni bir model için yapılan her teklif, GDR liderliği tarafından maliyet nedenleriyle reddedildi. Trabant'ın ana malzemesi olan Trabiplast, Doğu Alman Savaş Sonrası Alman tarihi içindeki önemini değil, aynı zamanda Berlin Duvarının her iki tarafındaki sosyalist ve kapitalist toplumlar arasındaki daha temel farklılıkları da anlamanın anahtarıdır.

Trabant, 1957'de, Sovyet dünyasının, büyük ölçüde Batı Alman'ın 'ekonomik mucizesinin' baskılarına cevap olarak, üretim ve ağır sanayiye odaklanmadan tüketim ve tüketim mallarına daha fazla bakmaya başladığı ve büyük bir değişiklik geçirdiği sırada ortaya çıkmış bir markadır.

Trabant Türkiye olarak tarihe damga vurmuş ve Türkiye'de sayısı çok az olan aracın tanıtımı ve ortaya çıkış bilincini yansıtmaya çalışıyoruz.